Väga ebaefektiivse inimese 7 harjumust

seitseStephen Covey oma raamatus “Väga efektiise inimese 7 harjumust” kirjeldab põhimõtteid, mis aitavad olla edukas: proaktiivsus, lõppeesmärgi silmaspidamine, prioritiseerimine, võitja-võitja mõtteviis, teiste mõistmine, sünergia loomine ja sae teritamine.

Ken Matejka vastupidi, kirjeldab põhimõtteid ja käitumisharjumusi, mis viivad ebaedule.

1. Ohvriks olemine. Ebaefektiivne inimene ei võta vastutust oma tegude ja otsuste eest. Alati on “süüdi” keegi teine, näiteks nende:

  • geneetiline pärand
  • lapsepõlve üleelamised
  • sotsiaalmajanduslik olukord
  • astroloogiline sünnimärk
  • elu, mida nad on sunnitud elama

Oma: “Ma ei saa sinna pidagi parata” ja “Oleks vaid…” mõtteviisiga võivad nad nakatada teisigi ning muuta näiteks kogu organisatsiooni reaktiivseks.

2. Lühinägelikkus. Ebaefektiivsed inimesed tegelevad sellega, mis parasjagu käsil. Nad ei planeeri pikemalt ette, ei ole valmis kaugema tuleviku nimel praegu pingutama või millestki loobuma ning nad elavad kohese kasu ja tunnustuse nimel.

3. Prioriteedivaegus. Ebaefektiivsed inimesed kannatavad tänapäevase infokülluse ja tegevuste ning rollida paljususe all rohkem kui teised. Neil on korraga käsil 100 asja, lõpetatud ei saa miski. “Ei” ütlemine teistele on nende jaoks keeruline ja oma impulsiivsuse ohjeldamine mõeldamatu. Nad pigem kustutavad tulekahju, kui keskenduvad olulisele. Nad ei saakski teisiti, sest nad ei tea, mis on oluline.

4. Kõrge võistluslikkus. Ebaefektiivsed inimesed ei tunnista koostööd. Nad kulutavad aega, energiat ja raha selleks, et olla teistest parem. Ohvriks olemise tunne toidab veelgi seda võistluslikkust, sest “kogu maailm on ju nende vastu ja kedagi ei saa usaldada”.

5. Pimetähnid. Ebaefektiivsetel inimestel on nõrgalt arenenud enesekriitika, tugev vastumeelsus negatiivse tagasiside suhtes ning komme eitada, et maailm võiks funktsioneerida ehk ka kuidagi teisiti, kui nemad seda parasjagu näevad. Selle asemel, et kahelda endas, uurida teisi vaatenurki ja õppida teiste kogemusest on nad veendunud, et kogu maailm keerleb vaid nende isiku, organisatsiooni või kultuuri ümber.

6. Loovuspuudulikkus. Ebaefektiivsed inimesed pigem järgivad rumalaid reegleid, kui et teevad uusi. Nad ei raiska aega unistamisele, visioonide loomisele ega ebaharilike lahenduste otsimisele. Nende moto on:  “asju tuleb teha nii nagu teevad kõik teised”.

7. Koolnukangestus. Ebaefektiivsed inimesed ei taha muudatusi ja sõdivad neile kõigest väest vastu. Nad pole nõus isegi proovima. Nad kapselduvad oma erialasse või tegevusvaldkonda ja kõik, mis püüab väljaspoolt sellesse kapslisse tungida, kohtab tugevat vastupanu. Ja loomulikult ei lahku nad ise vabatahtlikult oma kapslist, sest kogu maailm asubki ju seal.

Iga inimene, organisatsioon või firma, mis rabaleb praeguses majandusolukorras ellujäämise nimel, võiks ennast testida. Kui teil esineb kas või üks loetletud seitsmest sümptomist, on olemas ebaõnnestumise risk. Mida rohkem sümptome, seda suurem risk.

Hea uudis on see, et kõik need ebaefektiivsed mõtteviisid pole “kaasasündinud”, vaid elu jooksul omandatud. Hea tahtmise juures on võimalik neist ka vabaneda ning omandada efektiivsemaid harjumusi ja mõtteviise.  Konsultandina olen seda ise näinud juhtumas nii inimeste kui organisatsioonidega.

Ah jaa, kui teil esineb pimetähn, siis pole nendest soovitustest kasu… Teiega on ju kõik väga hästi!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga