Vaata enda nabast kaugemale ehk TEDxTartu

TEDx konverentsist on siin juba korra juttu olnud ( vt http://blog.developdesign.eu/2010/03/ideed-mis-vaarivad-jagamist-tedxtartu/#comments ). Praegu on taas hea võimalus jagada oma värskeid muljeid Tartus toimunud TEDx konverentsilt.Nii nagu TEDi moto lubab – ideed, mis väärivad levitamist – täna ka oli.

Sedapuhku said huvilised konverentsi ettekandeid internetist ja ETV2 jälgida  (viimaseks sessiooniks liitusin ise ka nendega). Kohalolijad said  midagi olulist ettekannetele lisaks – võimaluse suhelda inimestega, keda varem ei tundnud ning nende kaudu uusi mõtteid, ideid, ootamatuid vaatenurki, võimalust jagada oma kahtlusi ja kõhklusi, saada ise inspireeritud ja inspireerida teisi. Just selle kõige pärast tasub TEDx-le  kohale minna.

Mina usun „ristmiku“ fenomeni“ ehk enda erialast väga erinevate inimeste mõtteid kuulates võid sa ühel hetkel ise hakata seostama seni sulle seostamatuna tunduvat. See on rikastav ning käivitab loovuse.  TEDxTartu konverentsi korraldajad olid püüdnud seda soodustada ka, nt lõunalaua kaaslased saime loosi teel, laual olid sedelid vestlusteemadega, mis pidid aitama võhivõõrastega juttu sobitada. Päris suur abi sellest tagasihoidlikele eestlastele 🙂

Mind inspireeris seekord päris mitu kõnet. Enim ehk Sandra Lillemaa (SA Noored Kooli), kelle kirg ja pühendumine  muuta ja parandada Eestimaa haridussüsteemi on silmapaistev.

Sandra pani meid mõtlema selle üle miks koolid ei suuda kasvatada piisavalt liidreid ja miks meie õpetajad ei ole seda ise  noorte jaoks. Ühe põhjusena pakkus ta, et  juba sõna liider võib paljude jaoks olla negatiivse tähendusega ja sõnale „leadership“ pole  eesti keeles seni õnnestunud leida sobivat vastet. Ei eestvedamine ega juhtimine anna edasi liidri ühte väga olulist oskust – olla endast teadlik ja iseennast juhtida.

Sandra tuli välja väga julge mõttega: tegelikult võivad absoluutselt kõik inimesed olla liidrid. Liidrid oma enda elus ja töös. Viidates D.Golemanile kirjeldas ta liidri omadusi:

  • omab visiooni
  • on kirglik oma tegemistes
  • tema teod ja sõnad lähevad kokku – ta on moraalselt küps
  • inimesed usaldavad teda
  • ta on julge ning võib seetõttu võtta riske ja on võimeline ka ebaõnnestumistest õppima.

Selliste omadustega inimesed teavad enda väärtust ja enda väärtustamine teeb neid õnnelikuks. SA Noored Kooli on võtnud südameasjaks, et meie koolides ei töötaks „lihtsalt“ õpetajad, vaid tõelised liidrid noorte jaoks. Suur ja tänuväärne töö!

Üldse kõlas seekordsel TEDxTartu konverentsil vastutuse võtmise teema ja seda väga erinevates kontekstides.Vastutus iseenda ja oma järglaste tervise eest ( Andrus Metspalu personaalsest meditsiinist rääkides), vastutus oma sõnade, järelduste eest (Erik Puura teaduskommunikatsioonist rääkides, vt ka tema blogi http://erikpuura.wordpress.com/ ), vastutus noorte ja laste eest (Märt Treier hea tegemisest rääkides) ning lõpuks vastutus kogu maailma eest (Rainer Nõlvak, Marina Kaljurand).

Selline konverents siis oli. Ma usun, et kõik mõtlesid korraks enda huvidest kaugemale ja kõrgemale.  Ja nii mõnedki jõuavad ka tegudeni 🙂

One thought on “Vaata enda nabast kaugemale ehk TEDxTartu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga