Ühiskonna valvekoerast on saanud jahipeni

IMG_3332Täna tassis postiljon valget paberit minu postkasti. Ajakirjanikud protesteerivad Langi allikakaitse seaduseelnõu vastu sel moel, et jätsid ajalehtedes ühe lehekülje tühjaks. Pole seda seaduseelnõu lugenud, ei oma mingit seisukohta ja ei vaidlusta seetõttu ka ajakirjanike pahameelt. Küll aga olen pahane viisi üle, kuidas meie ajakirjandus oma õiguste eest seisab.
Meie neljas võim, ajakirjandus, teeb kõike seda, mida võimud ikka teevad. On parasjagu enesekeskne, ülbe ja erapoolik. Kasutab kõiki oma käsutuses olevaid vahendeid, et oma tahtmist saada. Ja heidab teistele ette, kui need sama teevad. Protestiaktsiooniks piisas suuremate lehtede toimetajate omavahelisest kiirkokkuleppest. Minu, lugeja käest, kes lehte tellib (ja kelle jaoks seda vist tehakse, või kuidas?), ei küsinud keegi ja isegi vabandust pole palutud selle valge paberi eest.
Ei mäleta küll, et ühtegi teist eelnõu või muud sündmust oleks ajakirjandus sama dramaatiliselt kajastanud. Kui aga neile liiga tehakse, on kõik vahendid head, põrgusse see demokraatlik asjaajamine! Niigi näib meil kogu elu ümber ajakirjanduse keerlevat. Kas on veel mõnda riiki, kus teles ja raadios on sedavõrd suur osakaal vestlussaadetel, kus ajakirjanikud küsitlevad ajakirjanikke riigi ja ühiskonna teemadel? Mingi Võrumaa lehekese hääbumisest tegid õhtused uudistekanalid hiljaaegu Tõeliselt Suure Sündmuse, rääkimata siis pikast kärast Kalev Meedia ümber. Näiteid on teisigi.

Samas kirjutab Äripäev enne valimisi oma juhtkirjas must-roosalt, et Isamaliit on ainus õige erakond ja kutsub selgesõnaliselt lugejaid üles just nende poolt hääletama. Või siis avaldab Eesti Ekspress  täiesti süüdimatu „uuriva“ artikli vaktsiinitootjate vandenõust, mille tagajärjel väga paljud inimesed ei julge ennast enam vaktsineerida ja riik peab tegema spetsiaalkampaania nende väärarvamuste kummutamiseks. Ja kui siis seesama Ekspress teeb läbi „totaalse muutumise“ , kahaneb ja kaotab klantspaberit, siis tuuakse põhjenduseks küll mida iganes, mitte aga tõde – kulude sääst ja kasumi suurendamine. Igati mõistlikud põhjused tegelikult lehte ümber kujundada, aga miks siis nii ei öeldagi? Ah jaa – tellimishind ju ei langenud…

Seega, tubli ja tööka valvekoera asemel on meil küll ajakirjanduse näol tegemist pigem tüüpilise jahikoeraga. Kes on üli-innukas jälge ajama, haukuma ja murdma. Ja lillepeenardesse auke kaevama. Muus osas aga isepäine ja distsiplineerimatu. Tõstab jalga, kus juhtub, ajab kassi taga ja juurde tuleb mitte kutsumise, vaid vorstilõhna peale.  Ja matab oma kondid hoolikalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga