Suhtlemistreener soovitab:Mark Goulston, “Lihtsalt kuula! Inimesteni jõudmise teekond”.

Pean ütlema, et asusin Mark Goulstoni raamatut lugema ettevaatusega, sest üsna palju on ilmunud nn praktilisi, suhtlemisoskusi parandama ja konflikte lahendama õpetavaid raamatuid, mis kas oma näidete või konteksti elukauguse või ka ülemäärase lihtsustatuse tõttu ei tekita seoseid või ei mõju mõnel muul põhjusel väga veenvalt.

Aga kohe alguses sain aru, et autorit ja tema seisukohti võib võtta tõsiselt – ja seda nii rikkalike praktiliste kogemuste tõttu, mis on tal psühhiaatri ning ärinõustajana praktiseerimisest, kui ka tema erialast tuleneva oskuse tõttu praktikas kasutatavate suhtlemisvõtete asjakohasust selgitada tuginedes mitte ainult inimese psühholoogial, vaid ka  anatoomial ja füsioloogial.

 Raamat õpetab leidma viise, kuidas jõuda väga erinevate inimesteni ehk saavutada nendega  reaalne, psühholoogiline kontakt. See on oskus, mille arendamisega tegelevad suhtlemistreenerid. M. Goulston usub, et kõigini on võimalik jõuda, tuleb vaid aru saada, kuidas inimese füsioloogia toimib keerulistes situatsioonides ning käituda sealjuures ise nii, et inimene hakkab kuulama – esialgu iseennast, hiljem juba ka sind.

Lisaks universaalsetele soovitustele, mis kehtivad praktiliselt kõikide inimeste puhul, annab autor edasi ka elus ära proovitud nippe väga keeruliste inimtüüpidega (ise ta nimetab neid mürgisteks inimesteks) suhtlemiseks –  abitu, jõhkard, ärakasutaja, psühhopaat, nartsissist.  Autori kinnitusel on nende tüüpidega suhtlemisel kõige õigem hoiduda neist eemale, vaid piisava psühholoogilise ettevalmistuse korral võiks proovida neile vastu seista või neid neutraliseerida.

Ehk siis osaliselt kehtib soovitus – ärge neid nippe kodus järele proovige teha 🙂

 Ma arvan, et see on raamat nii juhtidele kui ka klienditööd tegijatele, sest ikka ja jälle tekib olukordi, kus on raske mõista partnerit ja veelgi raskem käituda mõistlikult ja tasakaalukalt.

Just seda kõike aga autor õpetab, naeruvääristamata ning vaenamata oma suhtlemispartnerit, kes võib olla ise ka mures olukorra pärast, kuhu ta on osanud end sättida.

 Mõnusat lugemist!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga