Rahustav tegelikkus?

Foto:Toomas & Marit Hinnosaar

Foto:Toomas & Marit Hinnosaar

Nägin ühel öösel unes, et kogu Tartu linn oli Lõunakeskus. St viimane oli laienenud nii, et kõik linna asutused, linnavalitus kaasa arvatud, oli otsustanud rentida boksi Lõunakeskuse ühes osas. Kogu kaubanduskeskus oli nii suureks paisunud, et juba moodustati tänavad. Aga mitte lihtsalt tänava nimedega, vaid nagu New Yorkis – ühte pidi tänavad, teistpidi avenüüd. Ja numbrid ikka sadades bokside küljes. See oli minu unenäo ilusam osa.

Edasi tuli see osa, mis mind ka praegu hämmeldusest õlgu võdistama paneb. Sest mis oli saanud Raekoja platsist ja linna vanemast osast? See oli maha jäetud, jõest ülespoole oli Toomemäeni ümber Raekoja tõmmatud piirdelint ja iga endise tänavanuka peal müüdi pileteid vanalinna kui vaatamisväärsusega tutvumiseks. Lõunakeskusest käis sinna otsebuss, mis väljus iga täistund. Suudlevad tudengid olid ümbritsetud klaasvitriiniga, millel oli kolmekeelne silt, et sinna ei või münte loopida. Kohutav. Ärkasin ja olin tõeliselt õnnelik, et see oli vaid uni.

Ühel esmaspäeval sattusin jalgsi kesklinna. Just sinna kohta, mis minu unenäos oli piiratud lindiga. Kuidagi vähe rahvast ja autosid oli liikvel, seepärast meenus mulle mu uni. Läksi kiirustades ülikooli peahooneni, justkui veendumaks, et see on veel alles. Oli küll. Taevale tänu:) Samas vaatasin ringi ja nägin, et tõesti, miski meenutab mulle veel unenägu. See oli parkivate autode põud ja äride vähesus vaatamata nädala algusele ja äripäevale. Ja see oli tegelikkus.

Iga minu välismaa sõber, kes siia kanti satub, kiidab vanalinna ja siinset õhustikku. Ja ometigi on kuidagi nii juhtunud, et ärid surevad välja, bürood kolivad paremini ligipääsetavasse kohta ja linna tuiksoon on nihkunud. Ei taha sugugi väita, et Lõunakeskuse suunas (ega seegi ju halb poleks). Aga kuidagi on Tartus juhtunud nii, et varsti polegi kesklinna kellelgi muul asja kui välismaalt bussiga kohale toodud turistil. Ja see oleks liiga kurb reaalsus.

Mõned usuvad, et on olemas unenäod, mis tulevikku ennustavad. Mina ei usu. No vähemalt selle une puhul ei tahaks, et see tulevikku ennustaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga