Õppimine teeb õnnelikuks…

punane siil - tarkuse sümbol…nii nagu õpetaminegi, kui koolitajal on õnn töötada koos särasilmsete ja motiveeritud inimestega.

Minul oli see võimalus eile ja täna, kui viisin ETKA Andras kutsel läbi seminar-koolituse täiskasvanud õppijate foorumi (TÕF) suvekoolis osalejatele. Teemaks oma õpikogemuse reflekteerimine ja elukestva õppe propageerimine.

Senini tähendas “elukestev õpe” minu jaoks sõnaühendit, mida kindlasti tuleb kasutada projekti kirjutades, kui taotled rahastust EL Sotsiaalfondist.

Tuttavaks saamine aasta tof-suvekoolõppijatena tunnustatud inimestega ja Andras tugiisikutega andis sellele terminile minu jaoks uue sisu.

Õppimine teeb õnnelikuks. Õppimine toob parema elukvaliteedi. Õppimine tõstab enesehinnangut. Õppimine on elustiil. Õppimine vabastab. Kes õpib, on parem inimene.

Nii ütlevad  inimesed, kes on enda jaoks teadvustanud õppimise ja kelle elu see on muutnud. Miks aga kõik inimesed ei õpi? Ühe põhjusena nimetasid osalejad negatiivseid õpikogemusi – olgu siis koolist, kõrgkoolist või täiendkoolituselt. Seega üks vilets õpetaja-koolitaja võib võtta paljudelt inimestelt ära julguse ja soovi ennast täiendada, tunda rõõmu enesearendusest ja saada õppides õnnelikumaks.

Ma ei taha öelda, et koolitajail on jumalik võim teha inimesi õnnelikuks või õnnetuks. Natuke kaasa aidata saame me aga ehk küll. Mis tähendab, et hea koolitaja ei peaks tegelema mitte ainult sellega, MIDA ta õpetab, vaid ka sellega, KUIDAS ta õpetab.

  1. Õpetamist saab õppida.
  2. Õpetamist ei saa ära õppida.
  3. Õpetamist tuleb õppida elukestvalt.

Pildil kujutatud Punane Siil on tarkuse, isikupära ja elukestva õppe sümbol!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga