Maaelu tööjõu-uuring lööb laineid

väike lehmTäna käsisin Põllumajandusministeeriumis esitlemas tehtud uuringut tööjõuvajadusest põllumajandus-, toidu- ja metsandussektoris, millele viitasin juba varem. Uuringut tutvustava pressiteate juurest ministeeriumi kodulehel leiab lingi nüüd ka ka aruandele endale. (Hoiatan, et see on mahukas ja avaneb aeglaselt).

Tänastes Maalehe ja E24 äriuudistes on aga tulemuste (ajakirjanike poolt mõneti küll vildakaks nuditud) lühikokkuvõte juba pälvinud palju vihaseid kommentaare. Õnneks mitte küll töö teostajate suunas, vaid nende aadressil, kes maaelu “hukka on ajanud”.

Ehkki ma ise kirjutasin uuringu järeldustesse küllaltki terava lõppsõna, ei tähenda see, et kõik ongi halvasti ja hukas. Kulla rahvas! Ei ole enam-vähem demokraatlikus riigis võimalik midagi hukka ajada, mis ise hukka minna ei taha. Elu viivad edasi meie kõigi pidevad, igapäevased pisemad ja suuremad valikud. Eesti rahva valik on olnud loobuda agraarühiskonnast. Kuidas saame me, kes me ise selle rahva hulka kuulume, vaidlustada ja põlata neid valikuid? Nostalgial on oma koht ja aeg, aga elu läheb edasi. Isegi siis, kui napib traktoriste ja lüpsjaid. Ja kui see elu ei meeldi, eks siis tehakse uued valikud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga