Kui Une-Mati pole oodatud

Une-Mati on paljude inimeste jaoks igatsetud-oodatud külaline. Mida aga teha, kui ta soovimatul ajal tuleb?

Töötades nüüd personalijuhina firmas, kus töö käib 24/7, uurisin, mida on öövahetuses töötajate jaoks olukorraga toimetulekuks soovitatud.

Inimese organism on evolutsiooniliselt kujunenud magama pimedal ajal ja olema ergas päevavalguses. Sügavalt sissejuurdunud rütme on raske muuta ning unisus vaevab öövahetuses töötajaid vahel ka siis, kui inimene on tegelikult hästi välja puhanud. Uuringud näitavad, et just välja puhkamine on paljude öötööliste jaoks keeruline.

Lõpetades töö hommikul kell 7 võib inimesel tekkida tunne, et terve päev on ees ning ahvatlevaid või siis hädavajalikke tegevusi mahub sinna palju. Tegelikult peab aga selle aja sisse eelkõige ära mahtuma üks korralik uni. Magada saab küll ka tagantjärgi, vabadel päevadel, kuid pikas perspektiivis on selline une edasi lükkamine puhkepäevadele tervisele halb.

Unerütm kontrolli alla

 • Jälgi, kui palju sa magad. Kui vaja, pane kas või tunnid nädala jooksul kirja. Keskmiselt on täiskasvanud inimese unevajadus 8 tundi ööpäevas. Mõned saavad ka vähemaga hakkama, teised vajavad isegi rohkem uneaega. Korralda oma elu nii, et vajalikud tunnid tuleksid iga päev täis.
 • Harjuta ennast lisaks “pikale” unele tegema ka lühemaid, 2-3 tunniseid uinakuid. Eriti hea oleks veidi tukkuda esimesel päeval enne öövahetusse tulekut.
 • Loo endale rutiin. Pane paika kellaajad, millal sa magad ja pea rutiinist kinni.
 • Ära võta enne magama minekut ette “ajaröövleid” – tegevusi, mille juures sa ennast unustad. Näiteks arvutimängud. Tee ainult selliseid asju, mida saad lõpetada või katkestada, kui saabub voodiaeg.
 • Hommikul töölt tulles ära poe kohe voodisse. Tavagraafikuga töötavad inimesed ei lähe ju õhtul kell viis-kuus magama! Nad tegelevad millegi muuga, mis aitab peast hajutada tööpinged. Ka öisest vahetusest tulles võiks hommikul võtta tunni või paar aega iseendale ja perele. Tee midagi mõnusat. Söö hommikust, vaata telerist hommikuprogrammi, tee veeprotseduure, loe või kuula muusikat, mine jooksma või rattaga sõitma.

Hea päevaune kindlustamiseks

 • Tee kõik selleks, et saaksid uinuda kohe, niipea kui pea patja puudutab. Muuda magamistuba võimalikult hämaraks, kasuta valgust mitteläbilaskvaid aknakatteid. Meie aju lähtub keharütmide juhtimisel valgusest ja isegi kui silmad on kinni, teab keha, et valguse käes peaks inimene olema ergas, mitte magama.
 • Enneta müra ja segajaid. Sule aknad, lülita välja telefon ja uksekell. Selgita oma kodustele, kui oluline on sinu päevane uni. Palu, et nad ei segaks sind ja püüaksid olla võimalikult vaikselt.
 • Unerohi pole pikaajaline ega tervislik lahendus. Tablette võiks võtta vaid eriolukordades arsti soovitusel.

Öise unisuse tõrjumiseks

Erksus väheneb vastavalt sellele, mida kauem püsid liikumatult paigal. Keha pingutamine – võimlemine – aitab mitte ainult unevaevuse, vaid ka lihaspingete leevendamiseks. Infostendil olevate võimlemisharjutuste VAATAMISEST pole minit kasu, ausalt! Neid tuleks TEHA!

 • Kõige lihtsam harjutus on püsti tõusmine ja ringi liikumine. Aga mitte tavalisel kõnnil, vaid jalalihaseid venitades ja pingutades. Raputa jalgu, käsi, kogu keha. Tee õlaringe.
 • Hõõru ja mudi oma sõrmi, käsi, jalgu ja nägu. See parandab verevarustust nii, et kudedesse jõuab rohkem hapnikku.
 • Räägi kõva häälega. Kui vestluspartnerit pole, räägi iseendaga. Seleta endale, mida sa hetkel teed ja mida hakkad tegema.

Jälgi, mida sööd ja jood

 • Öisel ajal töötades söö kindlasti korralik soe “lõuna”. Tühja kõhuga hakkab veresuhkru tase organismis langema ja see toob kaasa unisuse.
 • Puhkepauside ajal söö midagi krõmpsuvat – kõva küpsist, õuna, porgandit, pähkleid vms.
 • Väldi magusaid snäkke! Need annavad küll kiiresti juurde energiat, kuid sellele järgneb peatselt veelgi suurem unisus.
 • Joo võimalikult palju vett või mahla. Väldi limonaadi, kalja jm magusaid mullijooke.
 • Ole ettevaatlik kohviga! See soovitus võib tunduda imelik, sest teatavasti aitab just kofeiin kõige tõhusamalt unega toime tulla. Ja tõepoolest, juues kohvi öise vahetuse alguses või vahetuse esimeses pooles, on sellest joogist abi. Kuid kofeiini toime on salakavalalt pikaajaline. Kui tarbid seda  hommikupoole ööd, siis mõjub see ikka veel ajal, mil üritad kodus uinuda. Pealegi on kohv diureetik. Sama kehtib kõikvõimalike energiajookide kohta.
 • Seda, et alkohol, isegi väikeses koguses tarbituna, uniseks teeb, teab igaüks niigi.

Ja lõpetuseks üks ekstreemne soovitus, mille internetist leidsin – kui midagi enam ei aita, pane endale jääkuubik püksi! Ma tõesti ei tea, oli see nali või…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga