Koolitusel ja koolitusel on vahe. Mis on mis?

Olen Mari-Liisiga sama meelt – paljud

"Piimakokteil" Andres Jalak

"Piimakokteil" Andres Jalak

koolitushanked on kui see piimakokteil vorstiviiluga. Kõik on söödav, aga kokku ei klapi. Mul on kahju osalejatest, kellele selline segu ette topitakse.

Üldnimetuse alla “koolitus” mahub mitmeid erinevaid vorme ja tegevusi. Esimese asjana tuleks tellijal määrata, kas vaja on juurde anda teadmisi, arendada oskusi või kujundada hoiakuid. Alles siis saab hakata koolituse vormi valima.

Nn “tavapärane” koolitus, kus üks või mitu esinejat loengut peavad, sinna juurde slaide näitavad ning sekka ka mõne rühmatöö või ülesande annavad, sobib hästi informeerimiseks ja teadmiste jagamiseks. Näiteks, kui on vaja osalejaid teavitada seadusandlusest, protseduurimuudatustest, ajaloost/tulevikust. Tutvustada teooriaid, statistikat jne.

Isegi siin tasub enne koolituse tellimist mõelda, kas on ikka vaja inimesi kokku ajada? Ehk piisab kirjalike materjalide laialisaatmisest? Gruppi kokku koguda on mõtet, kui:

  • käsitletavad teemad vajavad arutelu
  • kui ei osata ette ennustada võimalikke küsimusi või asjast arusaamist iseseisval lugemisel
  • kui on oluline, et kõik kuuleksid esitatavaid küsimusi ja vastuseid
  • kui on tähtis, et kogu sihtgrupi informeerimine toimuks täpselt ühel ajal ja ühtemoodi.

Selline loeng-koolitus on aga kasutu, kui on vaja arendada oskusi ja muuta käitumist. Näiteks õppida uue klienditeenindusstandardi alusel tegutsemist, lihvida müügi- või läbirääkimisoskusi, paremini kehtestada ennast konfliktsituatsioonis või pidada mõjusaid ettekandeid. Oskusi saab õppida ainult harjutades. Katsetades, proovides, tagasisidet saades, uuesti proovides. (Ühtegi oskust ei saa omandada praktikata. Kuidas te õppisite ujuma, pilli mängima või rattaga sõitma? Ainult juhendmaterjali lugedes?). Siin tulevad mängu praktilised koolitused – õppepäevad, õppused, treeningud ja intensiivtreeningud. Ka neil on omad erinevused, võimalused ja piirangud. Olulisim on, et oskuste omandamine võtab aega. Haledus tuleb peale lugedes koolitushankeid, kus tellija siiralt ootab, et ühe päevaga õpetatakse tema inimesed ennast kehtestama, konflikte lahendama ja koostööd tegema…

Kui oluline on töötada ka inimeste hoiakute, suhtumise, mõtteviisi, väärtushinnangutega – või siis teadmiste/oskuste/hoiakutega kompleksselt, on vaja veelgi rohkem aega. Julgen väita, et minimaalselt 6-8 päeva, sageli aga palju kauem – sõltub teemast.

Eristada võiks väljaõpet ja arenguprogramme. Väljaõppeks nimetame konkreetses valdkonnas või erialal vajalike oskuste-teadmiste ja hoiakute omandamist. Nt. sisekoolitajate-, nõustajate- või müügiesindajate väljaõpe. Arenguprogramm on aga rollitreening, kus tegeletakse ühe rolli erinevate tahkudega, näiteks juhid, kogukonnaliidrid, meeskonnajuhid, arendajad vm.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga