Kas oskad koolitusel käituda?

Olen vist rikutud. Selles mõttes, et viimastel aastatel olen valdavalt koolitanud inimesi,kes minu silmis valdavad hästi nn koolituskäitumist. See tähendab, et neile ei valmista mingit probleemi istuda ringis, ennast tutvustada, minna lähteülesandega väiksemasse gruppi tööle ja väljuda sealt mõne aja pärast tulemusega, mis on teistele arusaadav ja esteetiliselt nauditaval kujul vormistatud. Ja videoharjutustest pole vaja rääkidagi – neid tehakse lennult.

Kiiresti leitakse oma paarilisega mõlema jaoks aktuaalne situatsioon, jagatakse rollid ja proovitakse koolitusel just käsitletut koheselt rakendada. Kõik tundub nii loomulik ja loogiline

Värskendavana, karge dushina, mõjuvad selle kõrval koolitused, kus see kõik ei ole nii. Nagu juba ütlesin, on seda juhtunud viimasel ajal harva. Seda meeldejäävam see on. Nagu vanad ajad oleksid tagasi tulnud – inimesed saavad oma esimest koolituskogemust, näevad end esmakordselt videos, istuvad ühises ringis nii, et lauad neid ei saa varjata. Kohmetus näos tutvustavad nad lühilausetega ennast, grupitöö võtab palju aega, sest esmalt valitseb laua ääres suur vaikus. Videoharjutust tuleb alustada ja katkestada mitmeid kordi, sest kord ei saa koolitatav aru, kes ta peab selles loos olema, kord aga sellest, mida ta ikkagi peab seal tegema…

Ja korraga tuleb tunne, et oled alguses tagasi ka ise. Sest koolitusviis, mida kasutaksid esmalt kirjeldatud grupi puhul, enam ei toimi. Oleks vaja teha midagi muud ja see muu tuleb väga kiiresti välja mõelda.

Oleks vale öelda, et mulle meeldivad sellised grupid. Aga nad jäävad meelde. Ja meelde jääb see kimbatus, mida olen sellistel juhtudel tundnud. Ja ei saa salata, meeldejäävad need vahvad harjutused ning tegevused, mis sellistel puhkudel väga kiiresti on vaja olnud välja mõelda. Stressist on vahel ikka kõvasti abi!

Kokkuvõtvalt, tegelikult soovitan kõigile koolitajatele selliseid gruppe. Aeg-ajalt. Kas siis profülaktikaks või diagnostikaks. Selliste gruppide puhul on koolitaja jaoks võimalikud kaks tulemust: kas valdab rõõm ja rahulolu või hoopis viha ning suure, asjatu vaeva nägemise tunne. Esimesel juhul on kõik OK, teisel juhul aga aeg tegeleda endaga.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga