Heal lapsel mitu nime

NIK_5609Viimases ÄP Juhtimises tutvustatakse mentorluse rubriigis selfcoachingu meetodit.

Artiklist jääb mulje, et tegemist on millegi väga uue ja erilisega. Tõsi, selfcoaching on siinmail tõesti uus sõna. Küll aga pole seda lähenemisviis, mida uues pakendis meile tutvustatakse. Tõesti, vahel on ka selle tuntud ja oma vajalikkust juba ammu tõestanud meetodi nimi Eesti ajakirjanikes tekitanud võõristust. Võib olla teeb uus nimi selle siis mõnede jaoks söödavamaks.  Jutt käib kovisioonist  🙂

Pikemalt kirjutasin ma kovisioonist  augustikuu EE Koolitusekspressis, lühidalt öeldes on kovisioon (inglise keeles on sünonüümidena kasutusel peer group supervision/consultation) meetod, kus omavahelist toetust pakuvad üksteisega võrdsed – sarnase töö tegijad või rolli kandjad.  Seega ei sobi see ainult juhtide, vaid sama edukalt ka spetsialistide arengu toetamiseks. Mõistagi on aga teemad, millega kovisioonis tegeletakse, sihtgrupiti erinevad.

Kovisioon võib toimuda väga erinevates „formaatides“ –  vaid kahe inimese osalusel, aga ka väiksemas või suuremas grupis. Tegemist võib olla rõhutatult mitteformaalse koosolemisega või vastukaaluks üsna struktureeritud protsessiga (nagu jääb mulje mainitud selfcoachingu  puhul, kus on kasutusel spetsiaalselt juhtidele adresseeritud juhendmaterjalid).

Tegelikult ei olegi nii tähtis, mis nime kannab meetod. Tähtis on, et see selle rakendajate jaoks toimiks ja oodatud kasu tooks.

Olen sama meelt artiklis esitatud mõttega, et üks ei asenda teist, ehk teisisõnu, saab selline üksteise toetamine olla heaks täienduseks teistele arendusmeetoditele. Ja professionaale tasub appi kutsuda.

Oma kogemustest kovisioonigruppide käivitamisel erinevates Eesti organisatsioonides, võin öelda, et kui  mitte kellegil osalejatest  ei ole 1) varasemat kogemust  kovisioonigrupis osalemisest ning 2) teadlikkust, kuidas luua arendavat ning abistavat õhkkonda, siis võib sellisest väljaspoolt tulevast konsultandi olemasolust sõltuda grupi eesmärgipärasus ja edu. Seda sama kinnitab ka käesoleva aasta alguses läbiviidud kovisiooni teemaline uuring. Need kaks  asjaolu on ühed peamised eduteguritest, kuid neid on veel ja asjast huvitatutega võib seda teemat kunagi ju veel arutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga